Jak se v Čechách odcizují články

Autor napíše článek, což ho stojí dost práce. Když je dílo hotovo, jde na veřejnost. Čtenář se seznámí s obsahem, možná zareaguje v diskusi a tím to končí. Pro řadu institucí přístupnost článků na internetu však znamená příležitost si je bez skrupulí vzít a nakládat s nimi dle libosti. V praxi to vypadá tak, že si kdosi vyloví příslušný text. Bez toho, aniž by informoval autora, aniž by respektoval původní místo publikace, si milý článek zkrátí, přepůlí, prostě udělá s ním, co chce.

» číst více

Proč se dnes přeje nefér jednání

Přesně tahle otázka mě napadla po čerstvé zkušenosti, která se týká další zamýšlené knihy s historickou tématikou. Oslovilo mě nejmenované vydavatelství s tím, že hledá nové autory. Pochopitelně jsem jim odpověděla a nabídla onen historický námět.

Když celý příběh hodně zestručním, tak po zdlouhavém dopisování, řekla bych tanci kolem horké kaše, z paní zástupkyně vydavatelství vylezlo, abych napsala jakýsi bulvární canc, který vydají jen podle úspěšnosti prodeje jiných  bulvárních canců.  Nemá smysl se v tomto případě zmiňovat asi o tom, že na mně v průběhu jednání loudila hotový rukopis, který momentálně zpracovává Brána. Zřejmě by nejvíce ocenila, kdybych jí konkrétně sdělila, o čem hodlám psát.

» číst více