Výročí K. H. Borovského a besedy

Začínám trochu plánovat besedy, i když samozřejmě netuším, jaká bude covidová situace na podzim. Nicméně když tak se plánované opět zruší, což jistě netěší ale nikoho z nás. Protože má letos Havlíček výročí 200 let od narození, připravila jsem nový program. Samozřejmě ale další témata, která mám v nabídce, jsou stále  aktuální.

» číst více

V roce 2021 přeji hlavně naději

Přátelé,

tak jsme konečně mohli zabouchnout za těžkým rokem a nyní otevíráme nový příběh. Doufám a přeji nám všem, aby se v něm opět odehrávaly běžné sociální kontakty a také se konaly kulturní, sportovní a vzdělávací akce. Protože bez nich se nežije úplně radostně.

» číst více

Ukázka z kapitoly o J. L. Turnovském – Vzal si Tylovu falešnou vdovu

Ukázka z knihy Utajené životy slavných Čechů týkající se J. L. Turnovského. Je ze stran 71 a 72, tudíž to není začátek  této kapitoly, ani její závěr.

    Předčasnou Tylovou smrtí se určitá vztahová neuspořádanost projevila ve své nahotě a ke škodě pozůstalých. Postavení obou sester nebylo zrovna příznivé, Tylův skon odhalil skutečnost dvou zvláštních vdov. Magdalena se musela oficiálně tvářit, že sirotci po manželovi patří jí a na ní bude ležet starost o jejich hmotné zajištění. Prostředků se stále nedostávalo. Skromná herecká gáže nemohla nakrmit tolik hladových krků.

» číst více