Vídeňské svobodné listy

Druhá ukázka z mé knihy Utajené životy slavných Češek vyšla ve Vídni. Tentokrát se týká spisovatelky, velvarské rodačky, Berty Mühlsteinové, která žila v Jiřetíně pod Jedlovou, České Lípě a nakonec zakotvila v Praze. … » číst více

A zase ta Berta!

Ve své nejnovější knize Utajené životy slavných Češek jsem jednu kapitolu věnovala slavné Bertě MüObalka-Navrh-5hlsteinové, přítelkyni Jana Nerudy, která se poněkud nešťastně zamilovala do osobitého spisovatele J. Holečka (na přebalu knihy je to žena vpravo dole).
Poslední  zevrubnější životopisná zmínka o této výjimečné osobnosti vyšla v knize před třiceti lety! Proto se chci o krátkou ukázku podělit i zde na svém webu a připomenout ženu, která je pro většinu svých rodáků naprosto neznámou osobností (jen doufám, že v České Lípě a Jiřetíně pod Jedlovou je to jinak). Do týdne by tato ukázka měla vyjít také v Mělnickém deníku:

Mučednice lásky
Berta Mühlsteinová

Berta nepatřila k hrdinkám, o nichž se píší romány. Přesto ve svém krátkém životě bojovala možná víc než všechny ženy dohromady. Její osud totiž zásadně ovlivnilo onemocnění matky a nenaplněná touha po lásce.

» číst více