Přebrala Božena Němcová snoubence své přítelkyni?

Božena Němcová (1820?-1862)se neproslavila jenom románem Babička. Bohužel se zapsala do dějin také tím, že si prožila několik mimomanželských vzplanutí. Kvůli jednomu z nich pak zradila a zranila svou nejbližší přítelkyni.

První láska Sofie Rottové

Božena Němcová se seznámila se sestrami Rottovými už jako poměrně známá spisovatelka a matka početné rodiny. Obě mladé ženy Sofie (1833-1897) a Johana (1830-1899), později známá pod pseudonymem Karolina Světlá, ji obdivovaly a zvláště Sofie si s ní vyměňovala velmi srdečné dopisy.  Byla to citlivá a vzdělaná dívka, která díky svému společenskému postavení věděla, že se o ni budou vždycky ucházet zajímaví muži. Když se proto u nich doma objevil vtipný a inteligentní Vilém Dušan Lambl (1824–1895), budoucí vynikající odborník v oboru patologické anatomie, zamlouval se nejen rodičům, ale především jí samotné. Začal k nim pravidelně docházet a stal se vážným kandidátem na ženicha slečny Sofie, která se do něj zamilovala a snad i on do ní.

Osudová změna na postu lékaře

Josef Rodomil Čejka (1812-1862) se obětavě staral o zdraví paní Boženy a jejích dětí do doby, než sám onemocněl tuberkulózou. Lambl byl  v té době lékařem s minimem praktických zkušeností, přesto právě on nahradil Čejku u Němcových a od prvních chvil se dost činil. Paní Božena, jejíž manžel Josef pracoval v Uhrách, se cítila trochu opuštěná, a proto se jí sečtělý  doktor od počátku zamlouval. Mohla si s ním povídat téměř o všem a tak na sebe láska nenechala dlouho čekat. Oba vzplanuli jak pochodně. Božena si Lambla doslova usurpovala pro sebe,  potřebovala ho neustále mít ve své blízkosti. Lambl se této uhrančivé krasavici podvolil a přestal vyhledávat Sofii, vlastně se jí tiše a nenápadně vytrácel ze života. Jeho matka ale zuřila. Poměr s vdanou ženou se jí zdál naprosto společensky neúnosný, navíc paní Božena se s ním ve své nevázanosti klidně vodila po Praze za ruku. Ona se nikdy s ničím netajila.

Ta třetí

Boženčina důvěrnice Sofie brzy pochopila, že v této hře se dostala do role té třetí, která lidově řečeno ostrouhala. I když se mnozí snažili vzniklou situaci později zlehčovat a tvrdit, že Božena by své přítelkyni ženicha neodlákala, sama Sofie si v pro ni těžkém období zapisuje, že :„zažila surový náraz první lásky.“ Tato poněkud naivní a předobrá duše se však nedokáže s Boženou úplně rozžehnat. Karolina je ale mnohem tvrdší a zásadovější, proto Boženě tento zásah do sestřina života nikdy neodpustí. Paní Božena si  však ani náznakem neuvědomuje, že by způsobila něco hrozného. Naopak Sofii nadále sděluje své zážitky ve vztahu s Lamblem. Jediného koho neinformuje, je její manžel, který se o jejím chování dozvídá od jiných a zuří. Opět mu veřejně nasadila parohy a ještě k tomu odmítá sbalit děti a odstěhovat se za ním.

Hynkova smrt

Postupem času, kdy se pomluvy o Boženě a Lamblovi šíří Prahou jak smršť, čím dál více známých naléhá, aby Božena raději odjela za manželem. Nechce se jí, vždyť by tu nechala kus srdce. Nakonec se ale podvolí a vydává se s Dorou a Jaroušem do Uher. Starší synové Karel a Hynek zůstávají v matičce stověžaté. Když Němcovi dostanou dopis, v němž se dozví o nemoci nejstaršího Hynka, naléhá Němec na Boženu, aby se okamžitě rozjela za ním. Ta však otálí a čeká na další poštu, kterou zadržuje policie, a tak se k ní zpráva, že to s Hynkem vypadá bledě, dostává na poslední chvíli. Stihne se ještě s chlapcem rozloučit a pak chodí jenom oplakávat jeho hrob. Po měsících odloučení se zase shledá s Lamblem, ovšem mateřská bolest je mnohem silnější než láska k němu a tak se jejich milostný vztah po čase změní v přátelství.

 

Martina Bittnerová

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblrmail