Dnes vyšla kniha Zapomenuté osudy

Nakladatelství Nová Forma vydává osmou knihu Martiny Bittnerové s názvem Zapomenuté osudy, která je zároveň druhý, rozšířeným vydáním úspěšného a rozebraného titulu Utajené životy slavných Čechů. Bittnerová v ní představuje devět zajímavých mužských osobností české historie. Vedle těch známějších jako K. H. Mácha, Vojtěch Náprstek, S. K. Neumann, Viktor Dyk a Jiří Karásek ze Lvovic, se v ní objevují osobnosti již zapomenuté jako J. L. Turnovský, Bohdan Neuretter, Jakub Seifert či Arthur Breisky. Letos si shodou okolností připomínáme hned několik významných výročí zmíněných osobností.

Autorka se jako tradičně pohybuje na hranici literatury faktu a beletrie, za což musí docela tvrdě bojovat, protože zažitá forma toto křížení žánrů příliš nepřipouští. Čeští čtenáři proto teď mohou nahlédnout do kuchyně toho, jak se v uplynulých dvou staletích vytvářela literatura, divadlo a také jak se formovala lékařská věda.

Bittnerová v jednotlivých kapitolách knihy Zapomenuté osudy provází čtenáře profesními i životními osudy svých hrdinů a snaží se vše vysvětlovat v rámci dobového kontextu. Ukazuje tím jejich přerod v nadaného tvůrce či lékaře. Vždy je věrná svému humanistickému přístupu – zaměřenému na člověka. Pro čtenáře jsou podstatné i ukázky z dobové korespondence, které dokreslují jednotlivé příběhy.

Autorka je přesvědčená, že i dnešní lidé potřebují znát svou minulost a osobnosti, které ji utvářely. Využívá k tomu své empatie a určitého nadhledu, s nímž jednotlivé postavy naší historie představuje.

Účelem této knihy je podělit se s vámi o něco z mých vlastních poznatků – o něco ze sebe,“ vyznává se Bittnerová. „Toto jsou moje zkušenosti s osobnostmi, které se podílely na rozvoji své doby. Tak je vidím a vnímám já. Doufám, že mezi tím vším naleznete něco, co vás osloví. Naleznete třeba východiska i pro svůj život, protože my lidé jsme stále stejní a stejně chybující, dodává k tomu autorka.

 

Tisková zpráva je ke stažení zde: TZ_Zapomenuteosudy.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblrmail